Panele słoneczne - czy warto? (cz.1)

Panele słoneczne - warto?

Słońce - źródło

Energia elektryczna jest jednym z wielu zasobów, które są absolutnie niezbędne w dzisiejszym życiu człowieka. Każdy potrzebuje tego każdego dnia. Energia elektryczna jest tym, co zasila wszystkie twoje urządzenia domowe, inteligentne urządzenia, a nawet niektóre pojazdy! Jednak współczesne wytwarzanie energii elektrycznej jest w dużej mierze uzależnione od zasobów nieodnawialnych.
To dlatego niektórzy ludzie próbują ekologicznych rozwiązań!







Energia słoneczna to zasadniczo energia pochodząca ze słońca.
W rzeczywistości słońce jest naturalnym reaktorem jądrowym. Jego promienie zawierają pakiety energetyczne zwane fotonami. Potem, te fotony mogą dostarczać zdumiewającą ilość energii. Aby dać wam mały wgląd, co godzinę ilość fotonów oddziałujących na Ziemię wystarcza teoretycznie do zaspokojenia potrzeb energetycznych całej planety przez co najmniej rok.

Ostatnio panele słoneczne mogą wykorzystywać tylko niewielką część tego, co może zapewnić słońce. Jednak postępy w technologii słonecznej szybko się zbliżają. Ponieważ koszt energii słonecznej szybko spada, najwyższy czas, aby ludzie zaczęli się angażować!
Jeśli ludzie będą polegać na energii słonecznej, nie tylko wybierzemy opcję, która będzie miała niewielki lub żaden wpływ na środowisko, ale także zapobiegniemy wyczerpaniu nieodnawialnych zasobów!

Prędzej czy później, energia słoneczna będzie głównym źródłem energii elektrycznej.
Więc nie masz nic do stracenia, zaczynając od teraz, aby dowiedzieć się o panelach słonecznych!

Czym są panele słoneczne?


Panele słoneczne - znane również jako panele fotowoltaiczne - są centrum gromadzenia energii słonecznej. Każdy panel słoneczny składa się z wielu ogniw fotowoltaicznych, które zbierają i przetwarzają fotony na energię elektryczną.

Ogniwa słoneczne składają się głównie z półprzewodników krzemowych, które mogą być formowane na bardzo małe kawałki. Te kawałki krzemu są następnie konstruowane z warstwą dodatnią i ujemną, tworząc pole elektryczne.






Panele słoneczne wytwarzają energię elektryczną poprzez tzw. efekt fotowoltaiczny. Proces ten rozpoczyna się od absorpcji fotonów przez panele słoneczne. Energia generowana przez fotony rozbijające się na powierzchni panelu słonecznego pozwala na wyłamanie elektronów z ich orbity i uwolnienie ich do pola elektrycznego generowanego przez ogniwa słoneczne. Ogniwa słoneczne przekształcą wtedy wolne elektrony w prąd, który efektywnie wytwarza energię elektryczną!

Oczywiście, jedno ogniwo słoneczne produkowałoby tylko bardzo małą ilość energii elektrycznej, ale kiedy kilka z nich jest połączonych razem, mogą one produkować jeszcze więcej energii!
Pamiętaj, że panele słoneczne to zazwyczaj duże, płaskie, prostokątne obiekty, które umieszcza się w domu, najlepiej na dachu. Mogą one zajmować dużo miejsca, więc jeśli planujesz je zamontować, zanotuj najpierw swoją powierzchnię dachu!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak działają panele słoneczne?

Panele słoneczne - czy warto? (cz.2)